Bölcsi és ovi – kezdési kisokos

Már csak napok kérdése, és elkezdődik az apróságok számára is a “nagybetűs” élet, hiszen akik most mennek először szervezett közösségi csoportba, azok bizony új életszakaszba lépnek.
Mire figyeljünk mi szülők, hogy gyermekünknek gördülékenyen zajlódjék az első pár nap, hét a bölcsiben vagy oviban.

Amire szüksége van:

Benti táska, zsák, amelyben legyen váltóruha, váltócipő (kinti, benti), az évszaknak megfelelően.

A kicsik egész nap játszanak, rohangálnak, homokoznak, így ne a legdrágább, legmárkásabb ruhákat vigyük be a bölcsibe/oviba, mert utána saját magunk fogunk mérgelődni, ha a drága ruha az első nap homokfoltos lesz…

Lehetőleg ne farmert adjunk a kicsire, hiszen az nekik nem olyan kényelmes a játék közben, noha abban a legcsinosabb…

Váltó alsóneműt is csomagoljunk a benti zsákba, mert néha még történhetnek apróbb balesetek, főleg akik nemrég lettek szobatiszták.

Benti cipő lehetőleg valami könnyű, és puha anyagú legyen. Tépőzáras, vagy bebújós. 5-6 éves kor környékén ráérnek cipőfűzőt kötni.

Bölcsibe, a pelusos csemetéknek tegyünk el pelenkát, és törlőkendőt.

Fogkefe, fésű, törülköző, kis pohár.

Ágynemű a délutáni alváshoz.

Aki szeretne vinni magával otthoni alvós pajtit, azt is csomagoljuk be a kis táskájába.

Lelki tényezők a beszoktatással kapcsolatban:

Sosem a gyermek feszeng, hanem mi, szülők. Hogyan fogja venni az akadályt gyermekünk? Hogy fogja érezni magát? Kibírja e nélkülünk egész nap?

Ha jól választottál bölcsit, vagy ovit, és a gyermeknek otthon kiegyensúlyozott a környezete, akkor minden rendben lesz a beszoktatás környékén.

Viszont figyelni kell néhány dologra:

Ne mutasd ki gyermekednek szorongásod, félelmed.

Bátorítsd, hogy örömmel menjen az új helyre.

Légy következetes. Nem lehetnek reggelente időhúzások, alkudozások. Hosszútávon ez egyikőtöknek sem tesz jó.

Közösségi életre általában 3 éves kortól van igénye a gyermeknek, így ha előbb kerül közösségbe, bölcsődébe, akkor leginkább azt tanulja meg, hogy mit szabad, és mit nem szabad, hogyan viselkedjen bizonyos helyzetekben. Gondolj arra, hogy gyermeked önállóságát, és fejlődését segíted azzal, ha közösségbe kerül.

Fontos, ha van rá lehetőségetek, hogy bölcsi/ovi után sétálj, játssz, tölts kis időt gyermekeddel, beszéljétek meg, kivel mi történt aznap. Ne ess egyből a házimunkának, az ráér később is, mikor már a kicsi alszik.

Related posts